פרק 2.4 - כוחותינו - אוגדה 162

עמיקם צור 01.10.2012 23:32
פרק 2.4 - כוחותינו - אוגדה 162




 

אוגדה 162 ("אוגדת הפלדה") ("גייסות השריון"), ימ"ח: קסטינה

 

פרק 2.4 - כוחותינו - אוגדה 162

אלוף אברהם אדן ("ברן")

מפקד

אל"מ דב תמרי

סגן

אל"מ עמי רדיאן

רמ"ט

סא"ל גלעד אבירם

ק. אג"מ

סא"ל חיים רזון

קת"ח

 

 

 

 

 

 

 

תחת פיקוד האוגדה לחמו בד"כ חטיבות 217, 460 ו- 500, ואגד ארטילרי 215. פרט לחטיבות, שיפורטו בהמשך, פעלו תחת פיקוד האוגדה הכוחות האוגדתיים הבאים:

גד' הנדסה אוגדתי 271

מג"ד: רס"ן עודד לבנה

3 פלוגות פלסים ופלוגת צמ"ה

גד' סיור אוגדתי 279

מג"ד: סא"ל גדעון מדנס

טנקים בלבד. נגמ"שי הגדוד אורגנו ב- 3 פלוגות ("ארנב", "במבה", "גינדי") ופוזרו בין חטיבות האוגדה, ראה להלן.

 

 

 

 

 

חטיבה 217 (עוצבת "הסוס הדוהר") ("שוט" קל) (מילואים)

חטיבה 217 בפיקודו של אל"מ נתקה ניר הייתה חטיבת המילואים הראשונה שהגיעה לסיני במלחמת יום הכיפורים. תחת פיקוד החטיבה היו 3 גדודים: 126, 142 ו- 113, וכן פלוגת סיור סיור חטיבתית "גינדי". החטיבה ביצעה התקפת נגד שנכשלה במהלך קרבות ה- 8.10.73 ובקרב זה הוכה קשות גדוד 113 ומפקדו נשבה. הגדוד תוגבר לקראת מבצע "אבירי לב".

מפקד

אל"מ נתן ("נתק'ה") ניר (הברפלד)

פרק 2.4 - כוחותינו - אוגדה 162

סגן

סא"ל גיורא חזון (חייקה)

ק. אג"מ

רס"ן אבי שריד

קמ"ן

רס"ן דני רוטשילד

מס"ח

סא"ל רמי אדר

 

 

 

 

 

 

 

גדודי החטיבה:

גדוד 113

מג"ד: סא"ל (מ) אסף יגורי (נפל בשבי ב- 8.10)

      סא"ל שמואל (מולה) הרמתי, נהרג ב- 11.10

      סא"ל זאב רם

נפגע קשות ב-8.109.73, תוגבר לקראת מבצע "אבירי לב".

 

 

 

גדוד 126

מג"ד: סא"ל גיורא קופל (נפצע)

      רס"ן מיכה קיגל

פעל בתחילת המלחמה ת"פ חטמ"ר בלוזה

 

 

 

גד' 142

מג"ד: סא"ל נתן פירעם (נפצע ב- 19.10)

      סא"ל גיא כוכבא

 

כח "גינדי"

מפקד: סרן יוסף צבי יעקובס ("בונדי")  נהרג ב- 19.10

במקור מגדוד הסיור האוגדתי

כח "גוב"

מפקד: סרן בן ציון ("בנצי") וינר

פלוגת צנחני מילואים מגד' 564 מחט' 247, פוצלה למחלקות בין גדודי החטיבה.

 

 

 

חטיבה 460 ("בני אור")  (בית-הספר לשריון)

במסגרת הגברת הכוננות לקראת המלחמה הוסעו צוותי בית הספר לשריון בג'וליס, לימ"ח בביר תמדה והצטיידו שם. חטיבת בית הספר לשריון הורכבה במקור מגדוד 196 שהתבסס על מגמת קורס קציני שריון (עם תגבורים ממפקדת גי"ש ועוד) וגדוד 198 שהתבסס על קורס מפקדי טנקים. אלא שלקראת המלחמה הוחלט לבצע שינויים כך שהגדודים יהיו בהרכב טנקים אחיד, וכך נקבע שהמג"חים ירוכזו בגדוד 196 וה"שוט"ים בגדוד 198. על גדוד 196 פקד סא"ל עמרם מצנע וסגנו היה רס"ן נתן בן ארי. בגמר ההצטיידות בביר תמדה יצאו מהבסיס 6 פלוגות מג"ח בפיקוד שאשא, רמי מתן, נמרוד גאון, אריה וייסמן, אברהם שמיר, ומשה בדש. שתי פלוגות (בדש ושמיר) הועברו לתיגבור גדודים 184 ו- 79 מחט' 14, שתי פלוגות (מתן וגאון) נשארו בגדוד 196 ושתי פלוגות (שאשא וויסמן) יצרו "גדוד" מאולתר חדש שנקרא "כח לפידות" (מפקדו, יעקב לפידות, היה מפקד קק"ש לפני עמרם מצנע). בהמשך תיגבר גדוד 196 (בפיקודו של מצנע) את חטיבה 14, ומכיוון שגדוד 79 המקורי הושמד, למעשה, הורה המח"ט אמנון רשף לשנות את מספר הגדוד מ- 196 ל- 79. "כוח לפידות"  שנשאר בחטיבה 460 קיבל איפוא את המספר 196. (ע"פ עופר דרורי באתר FRESH ). גדודים נוספים שפעלו במסגרת החטיבה הם גד' 19 וגד' 100. החטיבה הפעילה 2 סוגי טנקים, כאשר גד' 196, 19 ו- 100 מפעילים טנקי "מגח" ואילו גד' 198 מפעיל טנקי "שוט"

 

מח"ט

אל"מ גבריאל ("גבי") עמיר

פרק 2.4 - כוחותינו - אוגדה 162

סמח"ט

סא"ל שילה ששון

ק. אג"מ

סא"ל יגאל ג'פקו

סא"ל יום טוב תמיר

מס"ח

סא"ל אמנון אופק

 

 

 

 

 

 

 

 

 

גדודי החטיבה

גדוד 196

("כח לפידות")

מפקד: סא"ל יעקב לפידות

(2 פלוגות, ראה הסבר לעיל)

גד' 198

מג"ד: סא"ל עמיר יפה

(4 פלוגות). (ב- 16-17 לאוקטובר פעל ת"פ חטיבה 14)

גד' 19

מג"ד: סא"ל חיים עדיני (נפצע ב- 8.10)

סרן יעקב זעירא

במקור מחט' 204

גד' 100

מג"ד: סא"ל אהוד ברק

הגדוד המאולתר הורכב מחוזרי חו"ל והצטרף לחטיבה 460 ב- 13.10.

גד' 86 (חרמ"ש)

מג"ד: סא"ל נחום ברוכי

במקור מחט' 204

כח "במבה"

מ"פ: סרן שלמה גורן

במקור מגדוד הסיור האוגדתי

גדס"ר 189

מג"ד: מנחם ענבר

מרק ימס (נהרג ב- 18.10)

דודו הלוי

בהרכב פלוגת נגמ"שים ופלוגת מפקדה (ללא טנקים), במקור מאוגדה 252

 

 

 

 

 

 

 

חטיבה 500 ("כפיר") (צנטוריונים), ימ"ח: צאלים

החטיבה התבססה על "מתקן 500", מתקן אימונים לחיילי מילואים באזור צאלים (כיום באלי"ש).

מח"ט

אל"מ אריה קרן

פרק 2.4 - כוחותינו - אוגדה 162

סמח"ט

 

קמ"ן

יצחק הוכמן

מס"ח

סא"ל רן קידר

 

 

 

 

 

 

 

 

 

גדודי החטיבה:

גדוד 429 ("רומח")

מג"ד: דן ספיר, נהרג ב- 8.10.73

      סא"ל אריה ארצי, נהרג ב- 21.10.73

      רס"ן יצחק רבין

 

גד' 430 ("סערה")

מג"ד: סא"ל אלישיב שמשי

 

גד' 433 ("גור")

מג"ד: סא"ל נחום זקן

 

פלס"ר ("ארנב")

רס"ן יעקב דרורי

במקור מגדוד הסיור האוגדתי

פלס"ר ג'יפים

סרן יוסף סיידון

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

חטיבת הצנחנים 35 (מ 16.10)

חטיבת הצנחנים הסדירה. החטיבה פוצלה בתחילת המלחמה כאשר גדוד 50 והסיירת שלה נשלחו לרמת הגולן, וגדוד 202 לסיני (ת"פ אוגדה 252, ראה שם). החטיבה בהרכב גדוד 890, בסיס אימונים חטיסתי, גדוד המרגמות 332, מפקדת החטיבה, פלחה"נ והפח"ח הורדו למרחב שלמה ושמרו על מתקנים באזור ראס-סודר ואבו רודס. ב- 16.10.73 הוחלט להביא את החטיבה לסייע בפתיחת הצירים לתעלה. החטיבה בהרכב גדוד 890, מפח"ט ופח"ח הוכפפה לאוגדה 162 ב- 16-17.10, ולחמה באזור "טרטור 42". למחרת חצתה החטיבה (שמנתה, כאמור, גדוד לוחם אחד) את התעלה והוכפפה לאוגדה 143.

מח"ט

אל"מ עוזי יאירי

פרק 2.4 - כוחותינו - אוגדה 162

סמח"ט

סא"ל אמנון ליפקין שחק

ק. אג"מ

רס"ן גיל דוד

קמ"ן

רס"ן דרור צורף

קמב"ץ

סרן נחמיה תמרי

קר"פ

רס"ן  ד"ר יהונתן חסין

מפקד פח"ח

רס"ן ד"ר אפרים סנה

מס"ח

סא"ל יעקב צור (עד 15.10.73, נשאר במרש"ל לפקד על גד' 332)

 

יחידות החטיבה

גדוד 890 ("אפעה")

מג"ד: סא"ל יצחק מרדכי

סמג"ד: רס"ן זאב דרורי

סמג"ד: סרן יהודה דובדבני

 

גדוד 202 ("צפע")

מג"ד: סא"ל דורון רובין

(לחם ת"פ אוגדה 252)

גדוד 50 ("בזלת")

מג"ד: סא"ל יורם יאיר (יה-יה)

(לחם ברמת הגולן)

בא"ח

מפקד: סא"ל אסף חפץ

(נשאר במרש"ל)

גמ"כ 332

מג"ד: יעקב צור

סמג"ד: רן כהן

(נשאר במרש"ל)

פלס"ר

סרן שאול מופז

(לחם ברמת הגולן)

פלחה"נ

סרן שמעון נווה

(נשאר במרש"ל)

 

 

אגד תחזוקה ??

מפקד

אל"מ ולטר הנגבי

 

מג"ד גה"ס ??

סא"ל מאיר רונן

 

מג"ד גש"ח 867

??

 

מג"ד גר"פ ??

??

 

מ"פ מ"צ

??

 

מ"פ אב"כ

??

 

 

מפקד                            -           אל"מ ולטר הנגבי

            גה"ס                 -           סא"ל מאיר רונן ז"ל

            גש"ח     867                  -

            גר"פ                             -

            פלמ"צ                           -

            פל' אב"ך                       -

 

 

אגד ארטילרי 215 ("עמוד האש"), ימ"ח: באר טוביה.

מפקד

אל"מ חיים גרניט

פרק 2.4 - כוחותינו - אוגדה 162

סגן

רס"ן יצחק שלו (פריד)

רמ"ט

רס"ן אהרון קניג

ק. אג"מ

סא"ל שאול צ'יטיאט ("צ'יטה")

קת"ח

רס"ן דורות

קמ"ן

רס"ן יעקב ברק

מסו"ל מודדים

סרן שמואל זונדר

 

יחידות האגד

גדוד

כינוי

כלים

מפקדת סיוע ל

מג"ד

סמג"ד

שינוי כפיפות

839 "מירה"

ארצית

גד"ב 155 מ"מ 50-M

חט' 275

מיכה וידבסקי

אריה ויס

מ 8.10

341

לטשן

גד"ב 155 מ"מ, "רועם"

חט' 500

רן קידר

שלמה שמיר

24.10 לאגד 214

435

כזבן

גד"ב 155 מ"מ 50-M

חט' 460

אמנון אופק

דוד שגב

16-26.10 ת"פ כוח מגן/ששון; 26.10 חוזר ל 215

857

סעיף

מכמ"ת 160 מ"מ

חט' 11

שמעון ברנע

אברהם שוורץ

מ 15.10; כוח נמר מ 18/10

486

זלוט

מכמ"ת 120 מ"מ

חט' 164 ("הראל")

מתוכנן לחט' 274

משה רוזן

חיים רוזן

8.10 כוח מגן

340 "שם"

 

מכמ"ת 120 מ"מ

חט' 204

יעקב בז'רנו

שייקה פרידמן

8.10 כוח מגן    רס"ג: אריה עצמוני ז"ל

סול' מ 486 + סול' מ 340

כח אלי

מכמ"ת 120 מ"מ

 

 

אלי הורוביץ

9.10 הגדוד נבנה; 15.10 ת"פ כח ששון "נמר"

 

 פיקוד דרום

אוגדה 252

אוגדה 143

כוח נמר

בחזרה לתוכן הענינים פרק 2



הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה