ערכאת ערעור

אבי דוביצקי http://forums.walla.co.il/viewtopic.php?f=1015&t=14651783 08.08.2013 12:09
באיזה בית משפט כדאי לערער

באיזה בית משפט כדאי לערער


הסיכוי לזכות בערעור על פסק דין אצל איזה שופט
מי הם השופטים המקבלים את עמדת המערערים .... בדקתי


הנהלת בתי המשפט לא עוקבת, אבל מבדיקה של 800 ערעורים אזרחיים בבתי משפט מחוזיים בארץ מעלה שכחצי מהערעורים הניבו פרי למי שהגיש אותם. עוד בפנים: רשימת השופטים ומספרי הערעורים עליהם שהתקבלו


מרבית התביעות נדונות בבתי משפט שלום שעמוסים באלפי תיקים, ושופטיהם נדרשים לזרז הליכים. אזרחים ולעתים גם עורכי דין נוטים לחשוב שהסיכוי לזכות בערעור נמוך ואין טעם להשקיע את סכום האגרה (כ-1,100 שקל) ולהפקיד פיקדון, גבוה הרבה יותר. אבל מה באמת אומרת הסטטיסטיקה על ערעורים בתיקים אזרחיים? כמה מהם מתקבלים ועל אילו שופטים? מערכת בתי המשפט לא יודעת בעצמה, אך מבדיקה שלנו עולה שמדובר בכ-50 אחוזים (49.8%).


איך בודקים?: עברתי אחד-אחד באמצעות מערכת "נט המשפט" על כל התיקים האזרחיים שנידונו בבתי המשפט המחוזיים ברחבי הארץ (ע"א – ערעור אזרחי), בתקופה שבין 1 בנובמבר 2012 ל-31 במאי 2013, בפני דן יחיד והרכבים. בסך הכול כ-800 תיקים, שלא כוללים תיקים פליליים, תיקי משפחה וערעורי ועדות, וכן תיקים חסויים (כאלו יש בודדים במערכת האזרחית).

 

לצורך הבדיקה, ערעור שהתקבל נחשב כפסיקה שבה שונתה ההחלטה המקורית של בית משפט השלום לטובת המערער. לרוב זה קורה בדרך של פשרה, ולעתים אף מבוטל פסק הדין הראשוני. אין בכך כדי לקבוע ששופט שכל הערעורים עליו התקבלו בפרק הזמן הזה בהכרח בעייתי, או להיפך, אבל המידע - שדומה לו כלל לא נאסף עד היום - ראוי לבחינה. לדעתי השיטה של הנהלת בתי המשפט על דרך בדיקת תפקודו של שופט לפיו ככל שהשופט גומר את התיק מהר יותר הופך אותו לשופט טוב יותר. בשיטה זו ניתן לומר שמאהב טוב הוא אחד שמסיים את מלאכתו במהרה!

 

על אילו שופטים התקבלו יחסית הרבה ערעורים ועל אילו אף אחד? ברשימה שתוכלו למצוא כאן, ומתבססת על הבדיקה שלי בתאריכים ובמגבלות שהוזכרו, מופיעים השופטים שבתקופה זו נדונו לפחות שלושה ערעורים על פסיקותיהם.


מתוך שופטי השלום הדנים בתיקים אזרחיים  על 55% מהם הוגשו לפחות ערעור אחד, מתוך השופטים שפסק הדין שלהם נבדקו על ידי בית משפט המחוזי מצטייר שהשופטים שעליהם סיכוי  אפסי שהערעור יתקבל הם:

אבי שלו, בלהה טולקובסקי, ריקי שמולביץ, רויטל באום, רמזי חדיר ו ג'ני טנוס.

 

 

 

השופטים שאחוז הערעורים המתקבלים עליהם נע בין 12 ל 28 אחוזים הם:

עירית קויפמן, חיים טובי, יעקב פרסקי, עודד מאור, שרון גלר, עידו כפכפי, נבילה דלה מוסא, עידית ברקוביץ, פבלו אקסלרד, ונחום שטרנליכט.

 

השופטים שאחוז הערעורים המתקבלים עליהם נע בין 33 ל 44 אחוזים הם:

תמר נסים שי, רונית פינצ'וק, עינת רביד, ישי קורן, הדס פלד, חנה לפין הראל, גיל דניאל, עירית הוד, אחסאן כנעאן, יעל אחימן, אילן רונן, קרן אניספלד, הדס אסיף, אריקה פריאל, רבקה איזנברג, ישעיהו טישלר.

 

השופטים שאחוז הערעורים המתקבלים עליהם הוא 50% הם:

יעל הניג, ירון בשן, מרדכי בן חיים, נועה גרוסמן, רחמים כהן, ערפאת טאהא, ו סבין כהן ו מיכל וולפסון עם 26 ערעורים.

 

השופטים שאחוז הערעורים המתקבלים עליהם נע בין 57 ל 66 אחוז הם:

שכיב סרחאן, משה סובול, אירית מני-גור, יעקב וגנר, אריאל חזק, יוסף סוהיל, צבי כספי (התפטר), אושרי פרוסט פרנקל, רחל קרלינסקי, איריס סורוקר, מיכאל תמיר, אריאל ברגנר, סיגל רסלר זכאי, לימור רייך, לימור מרגולין, כוכבה לוי, יסכה רוטנברג, חנה קלוגמן, שמעון שר,שושנה פיינסוד-כהן, פנינה לוקיץ', עמית רוזינס, ישראלה קראי-גירון-גרינבוים, אחסאןכנעאן, עירית כהן ו עידו רוזין.

 

השופטים שאחוז הערעורים המתקבלים עליהם נע בין 71 ל 83 אחוז הם:

ריבה ניב, אילת דגן, גדעון גת, יעל בלכר, ריםנדאף, ריאד קודסי, מנחם קליין, אילן דפדי, אברהים בולוס, זכריה ימני, תמר נאות-פרי, מלכה ספינזי, אליהו קידר ו אנה שניידר.

 

השופטים ש-מאה אחוז מכלל הערעורים שנידונו ושפסק דין שלהם שונו או בוטלו לגמרי הם:

אורי גולדקורן (3 ערעורים) זיאד סלאח (4 ערעורים) , רחל עורקבי (4 ערעורים), חנה ינון (10 ערעורים).

  • נבדקו כל התיקים שנקבעו לדיון בתקופה של חצי שנה, ולפחות 3 תיקים לכל שופט, שמו של שופט או שופטת שלא מופיע ברשימה זו אומר או שלא הוגש ערעור או שכמות הערעורים הינו 2 בלבד.


בחלוקה לבתי משפט נראה שהשונות לא רבה יחסית:

בצפון (נצרת) התקבלו 52% מהערעורים האזרחיים

בחיפה 51%

בתל אביב 54%

בירושלים 47%

במרכז (לוד) 50%

ובדרום (באר שבע) 46%


חשוב לציין כי הכותב פנה בבקשה לפי חוק חופש המידע להנהלת בתי המשפט לקבל את  הנתונים האלו אך נענה שאין להם אפשרות להפיק לפי פלח זה, אך הנהלת בתי המשפט סירבה לחשוף נתונים אחרים.

מלשכת שרת המשפטים ציפי לבני נמסר כי הנושא כולו נמצא באחריות הנהלת בתי המשפט. בלשכת עורכי הדין דווקא אמרו שהם מוצאים לנכון לבקר ולפקח על  התנהלות השופטים וביקשו להזכיר את המשוב שמילאו בעבר  עורכי הדין. בכלי זה נעשה שימוש עד לאמצע העשור הקודם, אז הוא הופסק בלחץ השופטים.הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה