כל הזכויות בבלוג זה שמורות לסיגלית ולאורחיה ©


בין השורות

בלוג זה אינו פעיל יותר.

אתם מוזמנים לעקוב אחרי הבלוג החדש שלי כאן:

http://saloona.co.il/sigaliot/

 

=====================================  ==========================================================================
 


סעודת השייטים / סוזן ורילנד

סיגלית בן ישראל 02.07.2008 12:28
סעודת השייטים / סוזן ורילנד - בתיה זיסו - אמיל זולה - קלוד מונה - פול סזאן - מונמרטר - המאה ה- 19 - המולאן גלאט - אימפרסיוניזם - פייר אוגוסט רנואר - סוזן ורילנד - סעודת השייטים - פרוזה - פריז - אופוס - ספרים


סעודת השייטים הוא סיפורו של ציור. ציור של צייר אימפרסיוניסטי ידוע מאד - פייר אוגוסט רנואר.הוצאת אופוס 2008, 468 עמ'.
תרגום: בתיה זיסו
 
The Luncheon of the Boating Party
 
סעודת השייטים הוא סיפורו של ציור. ציור של צייר אימפרסיוניסטי ידוע מאד - פייר אוגוסט רנואר. סעודת השייטים היה הציור שהיווה את נקודת המפנה השניה בחייו של אוגוסט רנואר.
 
הסיפור בספר הזה מתחיל כעשר שנים לאחר המלחמה שבין פרוסיה לצרפת, כאשר אוגוסט רנואר בן 40. עדיין רווק מושבע שאינו מסוגל לבחור לעצמו את האחת והיחידה איתה יבלה את חייו. הסיפור שמתחיל באמצע חייו של הצייר, לוקח אותנו מדי פעם אחורה אל חייו של רנואר הצעיר בבית הוריו ואל התהליכים שגרמו לו לצייר והביאו אותו למקום בו הוא נמצא בגיל 40. בנוסף אפשר למצוא בספר את תולדותיה של התנועה האימפרסיוניסטית בצרפת ואת הטלטלות שעברו עליה, כמו גם את השינויים בסגנון הציור של רנואר.
 
אוגוסט רנואר הוא איש רגיש מאד ועני מאד. באותה תקופה הוא מצייר בעיקר פורטרטים כדי להתפרנס. הוא מתחכך בסלונים בכל השמנה וסולתה של פריז ובין חבריו ומכריו אפשר למצוא את פול סזאן, קלוד מונה, פרדריק באזיל, אדוארד מאנה ואמיל זולה.
אוגוסט חש אי שקט. ציור פורטרטים אינו מספק אותו וביקורת נוקבת של אמיל זולה מתיישבת בתודעתו ומציקה לו בעיקר כי התחושה היא שרנואר אינו מסוגל ליצור משהו מוצלח מאז הציור האחרון הגדול שלו: הנשף במולן דה לה גלאט.
 
La Moulin de la Galette
 
בשאריות כספו הוא קונה בד גדול וצבעים וממקם את הציור בשאטו בפונדק פר פורנז שעל גדת הנהר. את אלפונסין - ביתו של בעל הפונדק הוא צייר זמן מה קודם לכן באותו המקום. הנהר והשייט בנהר שימשו מקור לא אכזב לציוריו של רנואר, אשר בילה שם זמן רב עם השייטים ונערותיהם.  הוא רוצה ליצור ציור שיאפיל על המולאן גלאט. הוא אוסף את חבריו ואת הדוגמניות האהובות עליו כדי ליצור ציור רב משתתפים, למען הדיוק 14 משתתפים.
 
דברים רבים מקיף הסיפור. הזכרתי כבר את תולדותיה של התנועה האימפרסיוניסטית ואת קורות חייו של רנואר כמו גם תהליך ההתפתחות של היצירות שלו. הסיפור מספר גם על מערכות היחסים השונות בין הדמויות, בינן לבין עצמם ולבין יתר המשתתפים כמו גם בין הדמויות לבין הצייר, נוגע קצת במלחמה שחוותה הארץ הזו כעשור מוקדם יותר, מלחמה שבה איבד רנואר את חברו הטוב פרדריק  באזיל, מציג את סוגי התיאטראות והבידור שהיו נהוגים במונמרטר במאה ה- 19 ואת אופי החיים בהם, נוגע בקשיים הכלכליים של הדמויות ומוציא אותן אל מחוץ ומעבר לציור שהוא לב ליבו של הסיפור. הציור שהיה בעצם הגורם לריכוז של כל הדמויות וכל הסיפורים במקום אחד. עוד נוגע הספר בהתלבטויות הקשות בהן מתחבט אומן אחרי שיצר את אומנותו: האם למכור כדי להתפרנס? האם להשאיר את היצירה ברשותו (אומנים רבים נקשרים ליצירותיהם)? איך ולמי למכור? איך והיכן להציג כדי לזכות בהכרה?
 
בספר מוזכרים ציורים נוספים של רנואר. הרבה מהפורטרטים שהוא צייר וגם ציורי נוף. מסתבר, שגם באומנות מעורבת הרבה פוליטיקה , שהופכת לחלק ניכר מתהליך האומנות עצמו.
 
לי באופן אישי היה קצת קשה להכנס לספר הזה ולזרום איתו בערך ב - 70 העמודים הראשונים רק אחר כך שקעתי בסיפור וקראתי אותו לאט בקצב שלו. מעניין לראות איך מאפיזודה אחת בחייו של הצייר, נרקם סיפור שמקיף את כל חייו כמעט. איך הדמויות נשזרות זו בזו לפני במהלך ואחרי תום תהליך היצירה של הציור. איך בתהליך היצירה של ציור אחד נרקמות אצל הצייר תמונות נוספות אותן הוא רוצה לצייר.
 
דבר מעניין נוסף קרה לי בספר הזה על עטיפת הספר מופיע הציור המדובר, דבר שעיכב מעט את הקריאה שלי. בכל פעם שהיה תיאור של העמדת הדמויות והחפצים, אני הייתי חייבת לבדוק את הציור ולראות במו עיני. בכל פעם שהיה תיאור של הצבעים, אני פשוט הייתי חייבת להפוך את הכריכה ולראות את השילוב במו עיני. לצערי, לא היתה ברשותי מדפסת צבעונית כדי להדפיס את הציור ולצרף אותו כסימניה לספר, כדי שיהיה מולי בכל פעם שאני "פשוט חייבת" לראות, מה שבהחלט היה מקל על הקריאה שלי בו :).
 
הנה הארה להוצאה: להוציא ספר כזה עם סימניה שעליה מוטבע הציור או לצרף לספר הדפס צבעוני של הציור. רעיון נחמד לא?
 
מן הראוי לציין שזה לא גרע מההנאה שלי, אלא רק עיכב אותי מעט.
 
 
 
 
הספר באתר של אופוס.
 

Article viewed 3081 timesהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה