ניצבת בשער

יגאל שפירא, מקור ראשון 01.07.2005 12:20
ניצבת בשער


ראש היחידה לחקירות הונאה, תנ"צ מירי גולן, מצפה להיות הניצבת הראשונה בתפקיד מבצעי במשטרה. מבחינתה גם מפכל"ות באה בחשבון 

גולן
לפני שש שנים התייצב איש העסקים נחום מנבר בבית המשפט המחוזי בתל-אביב כדי לשמוע את השופט אמנון סטרשנוב קורא את פסק הדין שהרשיע אותו בפגיעה בביטחון המדינה. כמה ימים לאחר מכן הטיל עורך דינו של מנבר, אמנון זכרוני, פצצה כאשר דרש מסטרשנוב לפסול עצמו ולבטל את פסק הדין. זכרוני טען כי פנינת ינאי, שהתמחתה במשרדו בתקופת המשפט וצורפה לצוות ההגנה, ניהלה במקביל קשרים אישיים ואף אינטימיים עם השופט ללא ידיעת ההגנה. הוא הסתמך, בין השאר, על תצהיר של חבר לשעבר של ינאי שטען כי השופט והמתמחה החליפו ביניהם פתקים בעלי אופי מיני. היועץ המשפטי לממשלה מיהר להורות על חקירת הפרשה, וזו הוטלה על היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה). בראש צוות החקירה המיוחד שהוקם עמדה המפקדת הטרייה של היחידה, תת-ניצב מירי גולן. לא מעט עלבונות ספגה גולן ערב חקירת הפרשה. רבים פקפקו ביכולתה וביכולת היחידה שהיא עומדת בראשה להתמודד עם נחקרים כמו עורך הדין הוותיק והערמומי זכרוני, השופט המבריק סטרשנוב, הפרקליטה האמביציוזית ינאי, ובוודאי לא מול 'ניר', ראש אגף החקירות בשב"כ.
באותם ימים, סוף שנות התשעים, היתה יאח"ה יחידה אפרורית ולמודת כישלונות. מימי התהילה שלה, שבהם היתה תחת הנהגתו של החוקר המהולל בנימין זיגל חוד החנית של משטרת ישראל, עברו שני עשורים ויותר. סדרת חקירות מתוקשרות הסתיימה בלא כלום, ואת התהילה קצרה יחידה ארצית חדשה ומבטיחה, היחידה הארצית לפשעים חמורים ובינלאומיים, היאחב"ל, שהוקמה באמצע אותו עשור וניקזה אליה את מרב התיקים הגדולים וכמעט את כל התעניינות התקשורתית. מירי גולן היתה אז מינויו המפתיע של המפכ"ל יהודה וילק. גולן, משפטנית במקצועה, מעולם לא התנסתה קודם לכן בחקירות, ורבים ריננו כי זכתה בראשות יאח"ה בזכות קשריה הארוכים עם המפכ"ל מימי שירותם המשותף במרחב השרון.
שנה מאוחר יותר הוזעקה גולן בדחיפות למטה הארצי. בחדר חיכתה לה כל צמרת המשטרה. אפילו היועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין היה שם. עוד עלילה נרקמה נגד שופט, הפעם נגד אחד מבכירי שופטי בית המשפט העליון. יחיעם אוחנה, שהורשע שנים רבות קודם לכן בעבירות סמים על ידי השופט תיאודור אור בבית המשפט המחוזי, העביר לעיתונאים ולכמה חברי כנסת מסמכים מזויפים שלפיהם הטה השופט אור את משפטו תמורת שוחד טובות הנאה שונות. ראש ועדת החוקה דאז חנן פורת בלע את הפיתיון, וגם בן כספית ועיתונו מעריב יצאו עם הסיפור בכותרת ראשית. גולן נדרשה לגייס כמעט את כל חוקרי היחידה כדי לסיים את חקירת הפרשה במהירות. שוב הוטלה חקירה רגישה ומרכזית בידיה של גולן. הפעם, כבר היה מוסכם על הכל כי יש על מי לסמוך.

השאפתנית
מירי דולגין נולדה בווילנה, בירת ליטא הסובייטית, בשנת 1950. בת 9 עלתה לארץ עם הוריה ועם אחותה הבכורה. המשפחה נשלחה למחנה עולים בנתניה. אף שהוריה שמרו תורה ומצוות הלכה הילדה לבית ספר ממלכתי שהיה סמוך לבית. את שנות התיכון, לעומת זאת, בילתה דולגין הצעירה בבית הספר הממלכתי-דתי 'בר אילן'. היא היתה ילדה רצינית ומופנמת, לא ששה אלי פעילות חברתית. היא ויתרה בקלות על הפעילות ב'בני עקיבא', למשל, שאליה הלכו רוב חבריה בתיכון, והעדיפה את הבית.
על אפם ועל חמתם של הוריה התגייסה דולגין לצבא ושירתה בבסיס מודיעין בסיני. במהלך השירות הצבאי היא החלה את לימודיה האקדמיים באוניברסיטת בן-גוריון, בלימודי היסטוריה ופילוסופיה נוצרית דווקא. בהיותה חיילת היא גם הכירה את אברי גולן. כשהשתחררה מצה"ל ויתרה דולגין על התיאולוגיה ועברה לפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים. בשנה האחרונה ללימודי המשפטים התחתנה עם אברי, ומשפחת גולן הצעירה הקימה את ביתה בנתניה.
גולן החלה את שנת התמחותה במשרד עורך דין פרטי, והמשיכה בפרקליטות מחוז תל-אביב. יום אחד נכנס למשרדי הפרקליטות קצין משטרה שעסק בחקירת עבירות מטבע חוץ, ובא למסור תיק חקירה שזה עתה הושלם. הוא סיפר כבדרך אגב שבמרחב שרון מחפשים תובעת. גולן, שהיתה בסוף תקופת ההתמחות, הלכה לראיון והתקבלה. 11 שנים שירתה גולן בלשכת התביעות של המרחב, ואף עמדה בראשו. ב-1986 החלה נסיקתה של גולן. היא עזבה את תחום המשפט ומונתה לממלאת מקומו של ראש לשכת החקירות במרחב השרון. לאחר כחצי שנה היא יצאה לקורס פיקוד ומטה, ומיד לאחריו התמנתה לראש ענף החקירות של מחוז תל-אביב.
גולן שבה אל תחום התמחותה כאשר מונתה ליועצת המשפטית של המחוז. בשנת 1993 עשתה היסטוריה כשהתמנתה לקצינת אגף החקירות במחוז הנחשב, תפקיד שהיה שמור עד אז לגברים, והפכה לאשה הבכירה בתפקיד מבצעי במשטרת ישראל. לאחר שלוש שנים רשמה גולן עוד הישג היסטורי כשהפכה לאשה הראשונה שמשטרת ישראל שולחת ללימודים במכללה לביטחון לאומי. באותה שנה היא גם סיימה לימודי תואר שני במדע המדינה באוניברסיטת חיפה. בספטמבר מונתה לתפקיד סגן ראש יאח"ה. ארבעה חודשים לאחר מכן, בעת ישיבת מטה, הודיעה לה אחת הפקידות שהמפכ"ל על קו הטלפון. "בוקר טוב, ראש יאח"ה", בירך-בישר רב-ניצב יהודה וילק, "יש לך ראיון אצל השר בשבוע הבא". גולן, כך מספרים, הניחה את השפופרת והמשיכה את הישיבה כרגיל.
דוברוּת המשטרה סירבה לאפשר לגולן להתראיין. היא גם סירבה לאפשר שיחת רקע איתה לצורך הכנת הכתבה. הרקע לסירוב הוא סבב המינויים הצפוי בקרוב במשטרה בעקבות בחירתו של ניצב משה קרדי, מפקד המחוז הדרומי של המשטרה, לתפקיד המפכ"ל הבא. הבחירה עוד טעונה אישור של ועדת בך ושל הממשלה, אך אישורים אלו צפויים להתקבל בשבועות הקרובים. המינוי עתיד לגרור פרישה של שלושה ניצבים לכל הפחות, וכן שינוי מבני בפיקוד המשטרה שעליו הכריז השר הנגבי. בתקופות כאלה, של טרום סבב, המתח בצמרת המשטרה מגיע לשיאו, ובמטה הארצי מעדיפים שהמועמדים למינויים הבכירים ישמרו על פרופיל תקשורתי נמוך. הם לא רוצים שקצינים בכירים יפתחו במסע בחירות מעל דפי העיתונים, או שמועמדים מובילים יעוררו מהומות תקשורתיות מיותרות ערב מינויים.
גולן לא הסתירה מעולם את רצונה להמשיך ולהתקדם בשרשרת הפיקוד. עוד ב-1998 הצהירה גולן: "אני שאפתנית, אינני פוסלת על הסף את האפשרות שאשה יכולה לשמש כראש אגף החקירות או כמפכ"ל". לגולן כל הכוונות לרשת את מפקדה, ראש אגף החקירות (אח"ק) ניצב משה מזרחי. התנאי שהציב השר הנגבי לקידומה בסבב המינויים הזה היה ניקוי שולחנה מהתיקים המרכזיים נגד אישי ציבור המונחים עליו. בינתיים נראה כי גולן עמדה במשימה, וסיכוייה לקבל בקרוב את דרגת הניצב טובים מאוד. את מירי גולן, כך הודיעו לי מדוברות המטה הארצי, אפשר יהיה לראיין מיד עם תום סבב המינויים הקרוב.

המאובטחת
כבר לפני שלוש שנים עמדה גולן על ספו של מועדון בכירי משטרת ישראל. ב-2001 עזב את תפקידו ראש אגף החקירות דאז, ניצב יוסי סדבון. השר לביטחון פנים, פרופ' שלמה בן-עמי, צריך היה לבחור מחליף, והוא נשא עיניו אל שני מפקדי היחידות המובחרות של האגף: מזרחי ראש יאחב"ל וגולן ראש יאח"ה. מזרחי היה כבר אז מסובך עד צוואר בניהול חקירות שערורייתיות, ומעליו ריחפה עננת חשד להאזנות לא חוקיות לבכירי השלטון. מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב שלמה אהרונישקי, התנגד נחרצות לקידומו של מזרחי לתפקיד. הוא לא פקפק בסגולותיו כחוקר, אך פקפק גם פקפק בסגולות האחרות של האיש. לכאורה היו סיכוייה של גולן טובים יותר. אך כבר אז נהנה מזרחי מלובי אימתני בשמאל ובאמצעי התקשורת ומחסותה של פרקליטת המדינה, עדנה ארבל. בן-עמי בחר במזרחי. את גולן פסל וטען כי אינה מתאימה. כראיה הזכיר בן-עמי את החקירה שהובילה גולן, בהוראת הממונים עליה, נגד בני הזוג נתניהו.
חקירת נתניהו היתה שעתה המכוערת של משטרת ישראל, ושל מערכת החוק בכלל. זו היתה גם נקודת שפל בקריירה המשטרתית של גולן. היא הובילה חקירה יקרה וקטנונית, מדיפה ריחות פוליטיים עזים ועתירת הדלפות מרושעות, שנסגרה בסופו של דבר בלי להבשיל לכדי כתב אישום. היא נפתחה בשנת 1999 ועסקה בחשד שנתניהו, שזה עתה סיים את כהונתו כראש הממשלה, ורעייתו לקחו עמם שלא כדין מתנות שקיבל נתניהו בימי כהונתו. הם נחשדו גם כי חשבונות פרטיים של בני הזוג שולמו מתקציב משרד ראש הממשלה. ראש הממשלה ורעייתו עברו מסע השפלות לקול תרועת כלי התקשורת. צלמים התלוו אל חוקרי יאח"ה כשאלו הגיעו לערוך חיפוש בביתו של נתניהו, והעיתונאים דווחו באופן שוטף על המתרחש בחדרי החקירות. החקירה המתקשרת, שהסתיימה בקול ענות חלושה, הנחילה מכה קשה לאמון הציבור במערכת אכיפת החוק, וגם תדמיתה של גולן נפגעה. היה גם מי שנפגע ולקח את החוק לידיו: ללשכתה התקשר אלמוני שאיים שאם תמשיך גולן בחקירה המשפילה הוא יפוצץ לה את הרכב.
לא היה זה האיום היחיד שספגה גולן בשנותיה הארוכות במשטרת ישראל. ודאי שלא החמור שבהם. בחודשים האחרונים הודקה האבטחה סביב ביתה של גולן, רכבה מוחלף מעת לעת, והיא נדרשת לשנות משגרת יומה ולגוון את מסלולי הנסיעה שלה למקום עבודתה. חקירות שהיחידה שבראשותה מנהלת נגד אנשי צמרת בעולם התחתון מתקרבות ככל הנראה למקומות רגישים במיוחד, והאיומים לא איחרו להגיע. לפני שנים רבות, בראשית דרכה במרחב השרון, חילצה אותה ניידת משטרה מזדמנת מעבריין שזיהה אותה ברחוב ואיים לעשות בה שפטים. כשהיה בנה הבכור בן שלוש איימו עבריינים מנתניה לחטוף אותו מהמעון לפעוטות שבו שהה. מנהלי המקום מיהרו לגדר את המעון והתקינו בו שער חשמלי.
בכירת השוטרות במשטרת ישראל משלמת מחיר משפחתי וחברתי על הקריירה יוצאת הדופן שלה. גולן, אשה דתייה, היא אם לשלושה, בן ותאומות. אייל, יערה ורעות כבר בוגרים, ואינם זקוקים לטיפול ולהשגחה, אך בשנות ילדותם היה אביהם אברי מופקד על הבית. סדר היום של מירי גולן לא הותיר לה זמן רב עם ילדיה. היא משכימה בשעת בוקר מוקדמת. מעט אחרי השעה שש היא כבר בבניין היחידה בבת-ים. את נתניה היא אינה רואה לפחות עד שמונה בערב. כשיש אירועים מיוחדים היא ישנה מחוץ לבית. כשהתבצר הרב עוזי משולם עם חסידיו ביהוד נשארה גולן בחפ"ק המשטרתי יומיים וחצי ברציפות.
את הגיבוי נתן אברי, הנדסאי בניין ומעצב פנים מקצועו. הוא פתח את משרדו בתוך דירת המשפחה, לקח על עצמו את גידול הילדים ושיחרר את אשתו לקריירה התובענית. גולן יודעת להכיר טובה, ולא פעם הצהירה כי הדרגות שעל כתפיה שייכות כולן לבעלה. חברות כמעט אין לה. משטרת ישראל היא כל עולמה, שם נמצאים גם חבריה. אירועים חברתיים משעממים אותה, היא ממעטת בהם ומשתדלת להקדיש את מעט זמנה הפנוי למשפחתה.

הרבנית
בראשית החודש הוצא צו מניעה זמני האוסר על תנ"צ גולן לאייש את ראשות אחד ממִפלגי היחידה, בעקבות קבילה שהגישה נגדה קצינה ביחידתה בטענה לאפליית נשים ועבירה לכאורה על חוק שוויון ההזדמנויות. היא, וקצינות ותיקות נוספות ביאח"ה שחפצו בתפקיד, טענו כי בראיון שערכה להן גולן היא הבהירה שאין בדעתה למנות יותר נשים לתפקידי ראש מפלג. לדבריהן אמרה גולן כי נמאס לה מנשים שעוזבות את המשרד מוקדם ובשעה שלוש ורבע "נופל להן העט מהיד". גולן העדיפה על פניהן קצין צעיר ששימש עד אז כראש צוות.
דוברות המשטרה טענה כי לתלונה אין שחר, מפני שראשי מפלגים, שהם סגני ניצבים, אינם ממונים בלעדית על ידי ראש היחידה, אלא על ידי סגל הפיקוד הבכיר של המשטרה. כן ציינה הודעת הדוברות כי בתקופתה של גולן גויסו שוטרות רבות ליאח"ה, ולראשונה אוישו שני תקני ראשי מפלגים ביחידה על ידי נשים.
מי שעוקב אחרי התבטאויותיה של גולן אינו ממש מופתע מהשערורייה האחרונה. "נשים שאומרות שהן רוצות קידום צריכות לתפקד היטב ולא לדרוש את הקידום בזכות היותן נשים", אמרה גולן לפני שנים אחדות בראיון למגזין 'את'. "לי אישית לא הגיע שום דבר בגלל היותי אשה. התקדמתי בזכות התפקידים שלקחתי על עצמי ומילאתי אותם כמו שצריך. התמודדתי מול מועמדים נוספים לתפקיד, כולם גברים. אשה שחושבת שניתן להחזיק במקל בשני קצותיו טועה. אני לא יכולה להגיד לממונים עלי 'אני לא יוצאת בשעה שתיים וחצי בלילה לזירה כי יש לי ילדים קטנים בבית', או 'אני לא יכולה לצאת לשטח בשבת אחר הצהריים כי יש לי אירוע משפחתי'. כשמדובר בנשים שעושות קריירה, אי אפשר לשחק על המגבלות הנשיות".
"את הטענה 'אני בהריון' למשל", אמרה גולן, "אני לא מקבלת כמחלה. גם אני הייתי בהריון עם התאומות שלי, ותפקדתי באופן מלא כמעט עד הלידה". בתקופת ההריון אכן ציוו עליה רופאיה לא לעבוד, אך היא המשיכה בקצב עבודתה הרגיל. לבית החולים הגיעה כשהיא מדממת, והיא הועברה בדחיפות לחדר הניתוחים לניתוח קיסרי. בזמן שפרצו המהומות סביב פתיחת מנהרת הכותל, עת שימשה כקצינה בכירה במחוז דן, נדרשה גולן לשלוח שוטרים רבים לתגבור כוחות המשטרה בירושלים. שוטרות רבות שהן אמהות לילדים, ביניהן גם אמהות חד-הוריות, ביקשו שחרור. גולן לא ויתרה, ודרשה שרמת התפקוד והמחיבות שלהן תשתווה לזו של השוטרים הגברים.
היא אינה רק אשה יחידה בסגל המבצעי הבכיר של המשטרה, אלא גם האדם הדתי היחיד. וכמו הנשיות, גם הדת לא עומדת בדרכה. היא מגיע בלילות שבת לבית הכנסת מצוידת במכשיר איתורית, וכשמתפתח אירוע חירום אינה מהססת לנסוע.
יש אומרים שאחת מהחקירות שניהלה היחידה, חקירת פרשת איתרי, אף יצאה נשכרת מדתיותה של גולן. ביוני 1999 הגיש הרב מרדכי אליפנט, ראש ישיבת 'איתרי' בשכונת תלפיות בירושלים, תצהיר לבית המשפט המחוזי בעיר שלפיו מנהל הישיבה חיים וייס ניצל את היעדרו עקב מחלה ממושכת וגנב מיליוני שקלים מקופת הישיבה. עוד טען הרב אליפנט בתצהיר כי אריה דרעי תיווך בינו לבין וייס, כדי לנסות למנוע את הדיון המשפטי בטענותיו. יאח"ה החלה בחקירת הפרשה שהלכה והסתעפה. החקירה העלתה כי הקבלן דוד אפל העביר לישיבה תרומות בסך יותר מתשעה מיליון שקלים. המשטרה חשדה שקופת הישיבה שימשה 'מכבסה' להלבנת כספים; שבאמצעות הישיבה העביר אפל כספים רבים למימון הגנתו המשפטית של דרעי; ושבקרקעות הישיבה נעשו עסקאות לא כשרות. גם שמו של מי שהיה ראש לשכת עורכי הדין, דרור חוטר-ישי, שורבב לפרשה. להיותה של גולן דתייה היתה השפעה על האמון שנתנו בצוות החקירה אחדים מהמעורבים בפרשה. הרב אליפנט אף היה נוהג לכנות אותה בחיבה הרבנית.

המנהלת
גולן אשה קטנה, רזה ונמוכה. מקפידה על איפור, על מדים מגוהצים, על ציפורניה. הופעתה משטה בצופה. גולן חיית שטח. גם כשכיהנה כיועצת משפטית התעקשה לרדת לזירת האירועים ולבחון את המצב מקרוב. לזירת הפיגוע בקו 5 בתל-אביב היא הגיעה בתוך דקות ספורות, ומצאה עצמה המפקדת הבכירה בשטח. אחרי הלם קצר מהמראות הקשים החלה גולן לפקד על פינוי הנפגעים והגופות ועל פתיחת החקירה. היא אימצה לעצמה סגנון חקירה בוטה, ונחקרים מתקשים לזהות אצלה רוך נשי כלשהו. היא מפקדת תובענית וקשה. שוטרת קשוחה. "החלטתי שברגע שהיד לא תרעד והלב יפסיק לפרפר בזמן שאקבל החלטות הקשורות בחיי אדם, זה יהיה השלב שבו אפסיק למלא תפקיד כזה", אמרה גולן פעם, אך מיהרה להדגיש כי "זו החלטה שלי כאדם, לאו דווקא כאשה".
"היא לא דופקת חשבון לאף אחד", מעידים שוטרים שעבדו במחיצתה. כשכיהנה כנציבת תלונות הציבור במחוז תל-אביב לא היססה לטפל ביד קשה באלימות שוטרים. "שוטר מייצג משהו, והוא חייב ללכת עד קצה גבול האיפוק", אמרה אז בראיון עיתונאי. "לא תמיד השוטרים מבינים כי הם משרתים את הציבור". כשקצין יאח"ה גל נדר לא הצליח ללכת עד קצה גבול האיפוק, הוא דווקא זכה לגיבויה של גולן. במהלך חקירת עמותות ברק הכריז אחד החשודים, עינב עזריה, כי הוא שומר על זכות השתיקה. נדר התעצבן וסטר לו פעמיים. עורך דינו של עזריה דרש מגולן להדיח את הקצין מהחקירה, אך היא סירבה. "איש לא יקבע לי מי יהיו החוקרים", אמרה אז. אולם בג"ץ התערב וקבע כי נדר יורחק מהטיפול בתיק.
גולן מעולם לא שימשה חוקרת בפועל, ומינויה לראשות יחידת חקירות עילית, ובעיקר העדפתה על פני חוקרים מנוסים, גברים כמובן, גררו ביקורת. "מאיר גלבוע וַתיק יותר, מנוסה יותר וטוב יותר ממירי גולן", אמר בכעס המפכ"ל לשעבר אסף חפץ שגולן השאירה מאחור את מועמדו לתפקיד. גם אחרי שמונתה ידעו ותיקי יאח"ה ללחשש כי חוסר הניסיון שלה בחקירות בולט לעין. אמרו עליה שיש לה ראש של משפטנית ולא של חוקרת. אמרו שאין לה מושג באנטומיה של חקירות. אמרו שהיא קצרת רוח ואינה מסוגלת לבנות מערכת יחסי אמון עם נחקרים.
אך בסופו של דבר גילו ביאח"ה שמי שעומד בראש מערכת צריך להיות בראש ובראשונה מנהל טוב. "מירי מאוד חכמה, מהירת תפישה ובעיקר יודעת להבדיל בין טפל לעיקר", אומר קצין משטרה בדימוס שעבד במחיצתה. בשנתה הראשונה בתפקידה הקימה גולן מפלג העוסק בנושאים כלכליים. היא הקימה מפלג בילוש והחזירה ליחידה משטר, סדר ובעיקר מוסר עבודה.
אל יאח"ה מתנקזות היום רוב החקירות הגדולות והמורכבות, גם כאלו שעלולות להכריע את עתידו הפוליטי של ראש הממשלה אריאל שרון. עד לדרום אפריקה הרחיק צוות חוקרים בראשותה של גולן כדי לערוך חיקור דין למיליונר סיריל קרן. זו היתה הפעם הראשונה שבה יצאה גולן לחוץ לארץ. עד אז היא אפילו לא טרחה להוציא דרכון.
הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה